Carnivále
2003-ban bemutatásra került az HBO csatornán egy sorozat, melynek a megálmodója Daniel Knauf forgatókönyvíró, rendező volt. Mit kell róla tudni? Ő jegyezte producerként a televíziózás történetének egyik legjobb sorozatát, a ma már kultikussá vált Twin Peaks-t. Most se nagyon nyúlt mellé, hasonló gyöngyszemet alkotott, de itt már rendezőként tette mindezt. 10 évig érlelődött a fejében a történet, míg el nem kezdte megvalósítani a tervét. A sorozat azokhoz szól, akik nem vetik meg a titokzatos, misztikus, agyi kapacitást igénybe vevő történeteket és szeretnek elgondolkodni a látottakon. Ezen elfognak, az biztos. Az egyetlen hiba a sorozatban, hogy nem fejezték be. Történt ugyanis, hogy pénzügyi okokra hivatkozva a második év után az anyacsatorna(HBO) szerződést bontott és a hat évadosra tervezett sorozat ezzel befuccsolt. Még így a hiány ellenére is szenzációs a lezárás, de azért elég sok elvarratlan szál maradt. A rajongók évek óta követelik a folytatást, néha fel is röppen a pletyka, hogy nekiállnak újra, de ezekről mindig kiderül, hogy nem hivatalos bejelentések voltak.
A sorozat egyik fő erénye, hogy hihetetlen hangulatot tud teremteni, főleg ha az ember egy más után több részt is megnéz belőle. Ezt nem nehéz elkövetni, ugyanis abbahagyhatatlan darabról van szó. Történetünk Amerikában játszódik a Nagy Gazdasági Válság idején, az 1930-as években, Oklahomában, a népiesen Homokos Medencének(Dust Bowl) nevezett térségben. A mezőgazdaságot tönkretette a szárazság, ezt a jelenséget égi jelként fogták fel az akkori vallásos farmerek és nyugat felé „menekültek”.
A cselekmény két szálon fut. Az egyik részről egy fiatal természetfeletti képességekkel rendelkező fiú történetét ismerjük meg, akit befogad egy titkokkal teli vándorcirkusz. Másrészt pedig egy karizmatikus jellemmel megáldott, de rejtelmes tulajdonságokkal rendelkező rádiós igehirdetőt követünk nyomon.
A szereplők a legutolsó karakterig, a végletekig kidolgozottak. Nincs két ugyanolyan személyiség. A fiút, akit a sorozatban Ben Hawkinsnak hívnak, a tehetséges Nick Stahl alakítja, a papot, Justin Crowe testvért pedig Clancy Brown. Ismerős lehet valakinek a Hegylakóból, ahol ő játszotta az egyik főgonoszt. Samsont a cirkuszigazgatót, a nagy tapasztalatokkal rendelkező Michael J. Anderson játssza, aki anno a Twin Peaks-ben már bizonyított. Meat Loaf lánya Amanda Aday is ebben a sorozatban debütál, Dora Mae-t a táncoslányt alakítja. Nem teszek nagy kijelentést azzal ha azt állítom, hogy minden szereplő(főleg a két fő) briliáns színészi játékkal jutalmazza meg a nézőt. A cirkusz rengeteg rejtéllyel rendelkezik(egyik kedvencem a soha nem látott Vezetőség-aki a cirkuszt irányítja), mindenféle titokzatos látnivalóval és érdekesebbnél érdekesebb lakókkal, akik mindent megtettek, hogy a kor emberét elkápráztassák, illetve átverjék, csekélyke pénz reményében.
Szívszorító képet láthatunk az emberi szenvedésről és az akarat erejéről. Harcot látunk, de ahogy a történelem során sokszor, az emberek nem egymás, hanem maguk ellen kell hogy harcoljanak. Mindenki a jobb életet vagy a megváltást várja. A nagy kérdés, hogy ezt hogyan érdemelhetjük ki, valaki osztogatja(?), vagy nekünk kell érte megdolgozni? Mit tettem, hogy ide jutottam? Ilyen és hasonló kérdések merülnek fel e kor embereiben, ahova mi is betekintést nyerhetünk eme lenyűgöző filmsorozat által.
A zenéje egyszerűen magával ragadó. Az operatőr és a vágó profi munkát hozott össze, de ez az egész stábra vonatkozik.
Nálam abszolút kedvenc lett, nézd meg te is, garantáltan nem fogsz csalódni.